עיצוב ספר מחזור לשכבה

 

הם תופסים מקום של כבוד בכל מדף ספרים, ובצדק גמור. סיפרי המחזור נחשבו, מאז ומתמיד, למזכרת מושלמת מאחת התקופות הקסומות ביותר של החיים: הזכרונות של ימי התיכון העליזים, התמונות של כל החברים, הטקסטים המשעשעים על כך אחד. אפילו לאחר עשרות שנים, אי אפשר שלא להעלות חיוך נוסטלגי בכל פעם שאנחנו נזכרים מי היינו, איך התלבשנו ומה אהבנו פעם. עם סיפרי מחזור, הרי, תמונה אחת ומספר מילים שווים הרבה מאד.

איך  מפיקים ספר מחזור?

מאחורי כל ספר מחזור עומדים, מעל הכול, התלמידים (לרוב בתוספת מורה אחד או שניים). הם אלה שיהיו אחראיים על בחירת הרעיון הכללי, על הטקסטים שיירשמו ועל התמונות שיוצגו. לפעמים הכל הכל מתחיל ברעיון יצירתי אחד. הפקת ספר המחזור מצריכה שיתוף פעולה של מגוון רחב של גורמים. אבל אל דאגה- כמעט תמיד יימצאו האנשים שיעשו זאת בצורה המקצועית והמושקעת ביותר.

בעולם הדיגיטלי של היום, קיימות תוכנות המקלות מאד על עיצוב סיפרי המחזור. אם בעבר ההסתמכות המוחלטת הייתה על ציור ידני (באמצעות סריקה), הרי שבשנים האחרונות תוכנות ציור ממוחשבות, כמו גם תוכנות ייעודיות לעיצוב אלבומים, או תוכנות המפיקות לוח שנה בעיצוב אישי זוכות להיות אחראיות על כמה מסיפרי המחזור המושקעים ביותר שיש. יחד עם כל האפשרויות האלה, הפנייה של רבים, ובצדק גמור, היא אל חברה שתסייע להם להפוך את הרעיון למוחשי.

עיצוב ספר מחזור – השמיים הם הגבול

אחד הדברים המאפיינים את סיפרי המחזור הוא הייחודיות שלהם. העובדות הברורות הן שאין ספר מחזור אשר דומה למשנהו. הסיבה העיקרית לכך היא מגוון האפשרויות והרעיונות, שהוא פשוט אינסופי. בהתאם לאווירה וליצירתיות של העוסקים במלאכה, או בעזרת חברת הדפסה מקצועית, אפשר למעשה לבחור בכל סוג של תמונה, איור או טקסט.

על מנת לסייע בבחירה בכל זאת, מציעות חברות רבות המתעסקות בעיצוב והדפסה של סיפרי מחזור רעיונות לדוגמאוות מעניינות, עיצובים קודמים, וחשוב לא פחות- ייעוץ לכל אורך הדרך. כך, למשל, ניתן לקבל סיוע בהחלטה על מספר העמודים המומלץ בכל ספר, בהתאם לכמות התלמידים הכולל, מספר הכיתות, התוספות הרלוונטיות וכן הלאה.

השלב הבא: הדפסה של ספר המחזור

מרגע שהרעיון עולה אל המחשב, כל שנותר הוא לטפל בהדפסה של ספר המחזור. מטבע הדברים, ייעשה הדבר בעזרת חברות מקצועיות המחזיקות בציוד הדפסה מהשורה הראשונה. כיום, הרבה יותר מבעבר, ניתן ליצור ספרים מחומרים איכותיים, אשר יחזיקו מעמד שנים על גבי שנים- כך שאפילו הנינים יוכלו לדפדף בהם.

בדרך כלל, ככל שמספר הספרים שיש להדפיס גדול יותר, כך המחיר היחסי של כל אחד מהם קטן. פרק זמן סביר של הדפסה בסדר גודל כזה, כולל כריכה ובדיקה לאיתור שגיאות, עומד על מספר שבועות. לכן, רצוי מאד שלא להשאיר את המלאכה החשובה הזו לדקה ה-90.

חשוב להבהיר נקודה חשובה נוספת, והוא שסיפרי מחזור לא בהכרח חייבים להתייחס לימי התיכון העליזים- גם אם לרוב תהיה זו המטרה שלהם. סיום קורס בצבא או גמר אוניברסיטה, למשל, יכולים גם הם להעלות מחשבות על עיצוב ספר, בנוסף או במקום החולצות המודפסות המסורתיות. קשה לחלוק על כך שזוהי מזכרת ראויה לכל הנוגעים בדבר.